Az önellátás szerencsére kezd ismét „divatba jönni”, és bár egy átlagos kertes házban élve nincsenek olyan lehetőségeink, mint egy nagy tanyán, mégis egyre többen alakítanak ki 50-100 nm-es kis veteményeseket az udvar végében. A régi agyonkapált, permetezett ágyások kora azonban lejárt, ma inkább permakultúrás módszerekben kell gondolkodnia annak, aki környezettudatosan szeretne zöldségeket és gyümölcsöket termeszteni otthon – ehhez adunk néhány tippet a blogbejegyzésünkben.
- Őrizd meg a vizet, locsolás helyett tárolj
Egy konyhakert nyilvánvalóan nem működik locsolás nélkül, hiszen egyes növények igénylik a folyamatos talajnedvességet, de fontos, hogy spóroljunk a vízzel és a kutakat működtető árammal. Első körben érdemes olyan helyen kialakítani a veteményest, ahol van némi árnyék is, mert számos zöldség hajlamos kiégni, ha nyáron egész nap égeti a nap a szárát és a földjét, a tűző napsütés mellett pedig muszáj lesz akár naponta locsolni.
A talajnedvesség megőrzését elősegíthetjük azzal is, ha folyamatosan mulcsoljuk a földet, akár szalmával, akár fűnyesedékkel, forgáccsal vagy ezek keverékével, a lényeg, hogy ne maradjon fedetlenül a termőterület, különben sokkal gyorsabban elpárolog belőle a víz (mellesleg, a mulcs a lebomlás során táplálja a talajt).
Érdemes beszerezni néhány esőgyűjtőt is, ez lehet akár 2-3 régi hordó is, amiben összegyűjthetjük a nagy zuhék idején leeső csapadékot – természetesen, nem tart ki örökké az esővíz, de pár napnyi locsolást meg lehet spórolni vele, és mint tudjuk, sok kicsi sokra megy.
- Alkalmazz vetésforgót és növénytársításokat
Az első esztendőben még nem igazán kell azzal foglalkoznod, mit hova ültetsz, a második évtől kezdve azonban figyelj rá, hogy lehetőleg cseréld fel a korábbi ágyások helyét. Egyrészt, mert minden zöldség kiszívja a növekedéséhez szükséges fő tápanyagot arról a helyről, ahova ültettük őket, másrészt, másrészt azért, mert bizonyos betegségek is megtelepedhetnek az ágyásukban – de nem biztos, hogy ez más növényre is ártalmas.
Mindemellett, érdemes már a vetés előtt elkészíteni egy ültetési tervet, és az egymással „barátságban” vagy „rossz szomszédságban” álló zöldségeket a megfelelő helyre tenni. A répát és hagymát például elvileg felváltva jó ültetni egymás mellé, ugyanis elriasztják egymás kártevőit. A paradicsom és burgonya azonban nem szeretik egymás társaságát, nem fejlődnek szépen, ezért őket talán jobb távol ültetni egymást. Az interneten számos táblázat fellelhető arról, mit mivel érdemes összeültetni.
- Komposztálj, add vissza a földnek a tápanyagot
A zöldségek között vannak ugyani igénytelenebb fajták, ettől függetlenül mindegyiknek szüksége van némi tápanyagra, és nem, a műtrágya hosszú távon erre nem megoldás, mert nagyon nyersanyagigényes, drága, ráadásul nem tesz jót a termőtalajnak. A legegyszerűbb megoldás, ha van a kert végében egy-két régi raklapból összeállított komposztáló, amelyben jóformán minden, a kertben vagy konyhában fellelhető zöld- és barna hulladék elhelyezhető. Miért dobnád ki a kukába a tojáshéjat, a faágakat vagy a frissen lenyírt gyepet, ha helyette visszaadhatod velük a földnek a szükséges tápanyagot, ezzel növelve a terméshozamot?
- Ne permetezz vegyszerrel, maradj a házi módszereknél és a megelőzésnél
Teljesen felesleges bedőlni azoknak a pánikkeltő cikkeknek és kommenteknek, miszerint műtrágyázás és vegyszerezés nélkül tizenötféle betegség fogja elvinni az egész konyhakerted pár nap alatt. Nyugi, valóban felütheti a fejét egy-két betegség, talán még ki is pusztul ez-az, de nem fog tönkremenni az egész veteményesed – az, hogy valami talán(!) mégis, az az ökokert velejárója. A vegyszeres permetezés helyett inkább foglalkozz a megelőzéssel: a növénytársítások már önmagukban is nyújtanak némi védelmet, de a vetőmagokat is csávázhatod magadnak otthon kamillás vagy fokhagymás főzettel, hogy megakadályozd a magokon található betegségek elterjedését. A tetvek ellen spricceld át az arra érzékeny növényeket kéthetente csalánleves ázattal, ha megjelennek, akkor csapasd le vízzel őket, hamarosan úgyis megjelennek a katicák az ennivaló láttán. A gombát úgy tudod megelőzni, ha nem felülről locsolod a növényeket, hanem a száruknál. A lisztharmatra is létezik házi praktikra, mégpedig a szódabikarbónás lemosás – mielőtt pánikba esnél és permetért rohannál, próbáld ki.
Az élelmiszertermelés tulajdonképpen nem csak hobbi: ökológiai szempontból nézve minél közelebbről kerül az asztalunkra az ennivalónk, minél kevesebb nyersanyagot és vegyszer igényel az előállítása, annál jobb a bolygónak. Egy piacos bevásárláshoz képest természetesen igényel némi plusz energiabefektetést, de kevés hangulatosabb dolog van annál, mint a nyári alkonyatban kimenni, és beszedni a kertből a vacsorához valót 🙂